Jelmagyarázat:

Nálunk költ Téli vendég
Állandó madarunk Vonuló madár

Feketerigó (Turdus merula)

MTE - Madarak a kertünkben, Mályi Természetvédelmi Egyesület, Feketerigó Turdus merula, madarak a kertünkben, kerti madarak25 cm, a hím tollazata tiszta fekete, csőre és szemgyűrűje élénk narancssárga. A tojó hátoldala egyszínű sötétbarna, alul világosabb barna, sötétebb sávozással. Csőre barna, torka fehéres. A fiatalok tollazata rozsdásbarna, sűrű barna mintázattal. A fiatal hím barnás fekete, csőre barna. A nem túl ritkán előforduló, részlegesen albínó hímeken néhány tiszta fehér toll látható. A földön keresgéli táplálékát, de ősszel rájár az érett szederre, feketebodzára is. Megriasztva hangosan csetteg, hosszan ismételt figyelmeztető hangja közismert. Éneke nem olyan változatos mint az énekes rigóé, de dallamos és fuvolahangú, dallamtalan hangokkal fejezi be.

Hazánkban a sík, domb- és hegyvidéken egyaránt gyakori faj. Nagyobb városokban is megtelepszik. Elsősorban lomberdők, erdőszélek, bokrosok költő madara, de megtalálhatjuk fészkét tiszta és elegyes állományú fenyvesben, nádasban, nagyüzemi gyümölcsösben és az ember közvetlen környezetében is. Magyarországon a feketerigó urbanizálódása közvetlenül az 1900-as évek után indult meg. Az azóta eltelt időszak alatt gyakori fészkelője lett a városszéli kerteknek, de a város szívében lévő parkoknak tereknek is. Újabban a falusi kertekben is megjelent ahol számára alkalmas élőhelyet talált.

Az erdei élőhelyeken április elején kezdi a költést. A szárazabb nyár közepi periódust kivéve kétszer költ. A városi élőhelyeken március végén kezdi a költést és három fészekaljat is felnevelhet. Az utolsó költés augusztusra tolódhat. A hímek februárban foglalják el a költőhelyet és annak határát erőteljes, messze hangzó énekkel védelmezik. A párok által védett revír nem csak a fiókák fölneveléséhez szükséges táplálék megszerzését teszi lehetővé, hanem csökkenti a fajtársak közötti összetűzések lehetőségét, valamint a különböző ragadozók által okozott fészekalj pusztítást is. Ágvillába, bokorra, tüskés cserjére, szederindák közé építi a fészkét. A városi élőhelyeken gyakran fészkel házfalak repedésében, vagy az ereszcsatornák hajlatában is.

A tojó 2-3 nap alatt építi meg vékony gallyakból, fűszálakból álló, sárral összetapasztott fészkét. Ritkán a fű és az avar között a földön költ, ilyenkor a fészek belsejét avarlevelekkel béleli. A tojások száma 4-5, ritkán 6. Az utolsó tojás lerakása után kezdődik a kotlás és 14 napig tart. A fiókák 12-13 napos korukban hagyják el a fészket, ekkor azonban még nem tudnak repülni. A szülők (főleg a hím) még 2-3 hétig etetik őket. A tojó eközben elkezdheti az új fészekalj tojásainak lerakását. A második költés fészkét általában új helyre építi. Egy cseres-tölgyesben öt éven keresztül végzett vizsgálatok szerint a fiókanevelés időszakában főként hernyókat, farontó lepkéket, bogarakat és gilisztákat zsákmányoltak. Összesen 140 zsákmányfaj került elő a táplálékmintákból (TÖRÖK 1981, 1982, 1985). Ősszel a rovartáplálék mellett megnő a magvak és a bogyós termések (bodza, galagonya, vadrózsa) aránya. Sokszor megfigyelhetjük, amint gyors csőrvágásokkal avarleveleket forgat. Egyik fő táplálékát, a gilisztát hallása segítségével fedezi fel.

A városokban fészkelők egy része helyben marad és a telet nálunk tölti. Az erdőben fészkelők szeptemberben kezdik a vonulást. Éjszaka vonul. Gyűrűzési adatok alapján a Földközi-tenger nagy szigetein (Szardínia, Korzika, Szicília, Mallorca) és Olaszországban töltik a telet. Néhány visszafogás Franciaországból, Tunéziából és az észak-afrikai partokról is van. Hazai vonatkozásban nem ismertek egyedszámát drasztikusan csökkentő tényezők. Az európai fekete rigók közül elsősorban a magyarországiak telelnek Olaszországban, ezért az ottani intenzív énekesmadár-vadászat (étkezési célú csapdázás) befolyásolhatja az itthoni állományt. Az áttelelő példányokat almával, konyhai hulladékkal etethetjük.

 

Védett madár, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.