Jelmagyarázat:

Nálunk költ Téli vendég
Állandó madarunk Vonuló madár

Karvaly (Accipiter nisus)

 

MTE - Madarak a kertünkben, Mályi Természetvédelmi Egyesület, Karvaly, (Accipiter nisus), madarak a kertünkben, kerti madarak

27-37 cm, a tojó sokkal nagyobb, mint a hím. Valamennyi kisebb termetű ragadozó madártól megkülönbözteti rövid, kerek szárnya és hosszú farka. Az öregek melle és hasa hullámos vonalakkal sűrűn keresztsávozott. Csőrük kicsi, szemük és hosszú lábuk sárga. A hím hátoldala és a fejtető sötét palaszürke, arca rozsdaszínű, tarkóján világos folt látható. Melle és hasa vörösesbarnán keresztsávozott. A karvaly tojó hasonlít a héjához, de az utóbbi jóval nagyobb, farka viszonylag rövidebb és alsó farkfedői fehérek. A fiatalok barnásak, alsó felük szélesebb keresztsávokkal és kevésbé szabályosan mintázott.

A karvaly ugyanolyan vakmerő, ügyes ragadozó, mint a héja. Mesterien siklik a fák és bokrok között, rendszerint egészen alacsonyan. Hirtelen felemelkedve áldozatára mindig felülről vág le, olyan erővel és sebességgel, hogy prédáját ritkán szalasztja el. Főleg verebet és más kisebb madarat zsákmányol. Repülése: néhány gyors szárnycsapás, majd hosszabb siklások váltakozása.

Költés idején sokféle hangon szól: ”ki-ki-ki” vagy ”kü-kü-ki”stb.. Magyarországon a zárt erdőkben kis számban költ. Kedveli a fenyveseket, sík és dombvidéken egyaránt. Az Alföldön a bokrosokkal, ritkás facsoportokkal tarkított területeken mindenütt megtalálható. Májustól július végéig tart a kotlása és fiókanevelése. Évente egyszer költ, de a fészekalj korai pusztulása esetén pótköltése is lehetséges. Fészkét vékony száraz ágakból maga építi. A belső csészét finom anyagokkal béleli. A fészekanyagot a hím hordja és a tojó építi be. Fészke általában alacsonyan 6-10 méter magasságban van, a fatörzs mellett vagy egy vastag ág tövében, nagyobb ágvillában. Fészekalja 3-8 legtöbbször 4-6 tojásból áll. A kotlás 35 napig tart. A fiókák kikelése után a tojó őrzi őket, a hím pedig vadászni jár. Az elfogott madárzsákmányt a hím valamelyik tépőhelyén megkopasztja és csak ezt követően viszi azt a fészekhez. A tojó apró falatokra tépi a zsákmányt és úgy eteti a fiókákat, melyek négyhetes korukban elhagyják a fészket. Kirepülés után a szülők vadászni tanítják őket.

Szinte kizárólag a saját maga által elfogott apró madarakkal táplálkozik. A leggyakoribb zsákmányállata a házi és mezei veréb, a citromsármány és más pintyfélék. Télen a madáretetők környékén a gyakori széncinegét is megfogja. A tojó nagyobb mérete miatt a gerléket is képes elfogni. Annak ellenére, hogy télen nagyobb városainkban, falvakban is rendszeresen lehet látni, költési időben meglehetősen rejtett életet él. A kis létszámú hazai fészkelő állomány az elmúlt években kismértékben emelkedett. A Kóka környéki erdőkben kb. 2-3pár költ rendszeresen. A hazai állomány valószínűen állandóan nálunk tartózkodik. Télen az északról érkezőkkel létszáma megnövekszik, amit az is bizonyít, hogy számos gyűrűzött madarat fognak itt el. Eddig Finnországból, Észtországból, Lettországból és Oroszországból érkező példányok kerültek meg nálunk. Magyarországon jelölt madarakat Oroszországban, Lengyelországban és Finnországban találtak.

Mivel kizárólag apró madarakkal táplálkozik, korábban súlyosan mérgeződött a zsákmányállatok fogyasztotta rovarokon keresztül felvett különböző vegyszerektől (DDT és HCH szerek). Ez okozta egész Európára kiterjedő jelentős állománycsökkenését. E vegyszerek használatának csökkentése miatt ma már ilyen módon nem veszélyeztetett. Ennek ellenére, szinte minden fészekben található egy-egy záptojás. Gyakran fészekfosztogató emlősök, illetve madarak prédájává válnak tojásai vagy fiókái. A héja ínséges időben szintén zsákmányul ejtheti (BAGYURA és HARASZTY 1994). Sokszor előfordul, hogy zsákmánya üldözése közben ablaknak vagy másnak repül és elpusztul. Hazánkban 1982 óta teljes védelem alatt áll.


 

Védett madár, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.